Evaluarea cadrelor didactice de către studenți

Dragi studenți,

Până în data de 10 iunie 2023 aveți ocazia să evaluați toate cadrele didactice cu care ați colaborat pe parcursul semestrului II din acest an universitar la activitățile didactice (cursuri, seminare sau laboratoare). Platforma de evaluare se va închide în dimineața zilei de 10 iunie 2023, la ora 09:00.
Evaluarea cadrelor didactice de către studenți se va realiza prin intermediul platformei evaluare.uvt.ro, conectându-vă cu datele contului vostru instituțional @e-uvt.ro

Chiar dacă pe platformă vă autentificați cu adresa de e-mail și parola voastră, evaluarea cadrelor didactice de către studenți este 100% anonimă, răspunsurile fiind criptate în așa fel încât să nu poată fi identificați autorii, astfel că vă încurajăm să răspundeți cât mai sincer tuturor întrebărilor din chestionar.
Pașii de utilizare a platformei sunt disponibili în ACEST GHID.

Semestrele trecute, pentru fiecare activitate didactică, fiecare student avea de completat 2 chestionare: unul de autoevaluare a propriului proces de învățare (20 de întrebări închise) și unul de evaluare a cadrului didactic (10 întrebări închise și 4 deschise). Ținând cont de feedbackul vostru, pentru a simplifica procesul de evaluare, începând cu acest semestru am renunțat la chestionarul de autoevaluare a procesului vostru de învățare. Astfel, în prezent pentru fiecare activitate didactică la care ați participat pe parcursul acestui semestru aveți de completat un singur chestionar, de evaluare a cadrului didactic (10 întrebări închise și 4 deschise). Procesul de evaluare rămâne unul complex, pentru a putea colecta un feedback aprofundat din partea voastră, astfel că avem rugămintea de a aloca timpul necesar pentru a parcurge toate chestionarele în mod responsabil.

În cazul în care parcurgeți și Programul de formare psihopedagogică în vederea certificării competențelor pentru profesia didactică sau parcurgeți, în paralel, 2 programe de studii universitare, nu uitați să schimbați contextul educațional, utilizând butonul din dreapta sus (conform ghidului), pentru a evalua toate activitățile didactice pe care le-ați parcurs.

Scopul evaluării cadrelor didactice de către studenți este de a colecta opiniile și feedbackul vostru cu privire la procesul educațional pe care l-ați parcurs în acest semestru, în vederea îmbunătățirii activității cadrelor didactice și a serviciilor educaționale oferite de Universitatea de Vest din Timișoara.  În cazul în care întâmpinați dificultăți în procesul de evaluare sau identificați erori în formular, vă rugăm să ne transmiteți acest lucru printr-un e-mail la adresa edu@e-uvt.ro, însoțit de capturi de ecran cu eventualele erori.

Vă încurajăm să efectuați evaluări complete și cât mai detaliate pentru toate activitățile didactice la care ați participat în acest semestru, asigurându-vă de confidențialitatea informațiilor transmise! Doar colectând opiniile voastre și colaborând vom putea îmbunătăți calitatea procesului educațional din UVT!

Mult succes!