Recunoaștere pentru studenții de la Jurnalism

O parte din realizatorii expoziției „Trei decenii de presă liberă la Timișoara” au fost invitați la săptămâna aceasta la TVRT : Lect. dr. Ștefana Ciortea-Neamțiu, coordonatoarea proiectului, dr. Claudia Bucsai, consultant imagine din partea Bibliotecii Centrale Universitare Timișoara, și Miriana Vizitiu, studentă în anul al II-lea Jurnalism, au vorbit despre acest proiect pe care studenții l-au realizat în cadrul orelor de Istoria presei. Parteneri în acest proiect sunt Facultatea de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării (specializarea Jurnalism) și BCUT.

Pentru studenți, pregătirea expoziției a însemnat pe lângă munca de documentare în bibliotecă și documentarea pe teren pentru realizarea de interviuri cu jurnaliști și specialiști în comunicare, istorici și politologi, precum și realizarea unor fotografii. Expoziția are o componentă vizuală și una audio, prin includerea unor QRCodes pentru ascultarea interviurilor.

Expoziția poate fi vizitată în holul semirotund al BCUT de la et. I. până marți, 21 ianuarie.